Żyto ozime
Zazwyczaj żyto uprawiamy na najgorszych glebach. Zaleca się gleby słabe i bardzo słabe w klasie IVa, IVb, V, VI
Zazwyczaj żyto uprawiamy na najgorszych glebach. Zaleca się gleby słabe i bardzo słabe w klasie IVa, IVb, V, VI
Owies ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy i dużą zdolność pobierania wody i składników pokarmowych z gleby. Praktycznie udaje się na wszystkich glebach
Wymaga gleb lepszych podobnie jak pszenice ozime o odczynie gleby obojętnym lub zasadowym. Najlepszym przedplonem pod siew pszenicy jarej są okopowe uprawiane na oborniku.
Pszenica ma słaby system korzeniowy, słabszy od żyta, gorzej też od żyta wykorzystuje składniki pokarmowe zawarte w glebie.
Może być uprawiany na terenie całego kraju. Ma jednak słaby system korzeniowy i chociaż oszczędnie gospodaruje wodą jest wrażliwy na jej brak
Jest bardziej wrażliwy niż żyto na niesprzyjające warunki zimy. Pod uprawę najbardiej nadają się tereny zachodniej i południowo-zachodniej Polski.
Po oborniku stosować Polifoskę 5 w ilości 120 kg / ha przewidując plon 25 ton z ha. Przy plonie 85 ton / ha stosować 165 kg / ha. Dwukrotne dawki są oszczędne, ale wysoko efektywne. Stosowanie niższych dawek znacznie zmniejszy plon.
Ziemniak to jedna z najpopularniejszych roślin uprawnych w naszym kraju. Wykorzystywane do celów konsumpcyjnych, przemysłowych jak i paszowych.
Jest mało wymagający co do gleby, dobrze czuje się na glebach lekkich o uregulowanym odczynie, lepiej plonuje na glebach żytnich niż pszennych. Jest rośliną cieplolubną.
Najlepiej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych o uregulowanym stosunku PH na poziomie 5,5 – 6,5.
Udaje się na wszystkich typach gleb z wyjątkiem bardzo płytkich, piaszczytsych i żwirowych, nie znosi gleb mokrych i zakwaszonych oraz zacienionych. Przy prawidłowej uprawie może być użytkowana przez 5-8 lat.
Koniczyna jest rośliną dwuletnią, za wyjątkiem koniczyny perskiej. Koniczynę wysiewamy wiosną w ilości 25 kg / ha. Wysiewamy w roślinę ochronną najlepiej w jęczmień jary
Roślina jednoroczna dostarczająca paszę bardzo bogatą w białko oraz witaminy. Nie lubi gleb suchych, kwaśnych.
Seradelę siejemy głównie na zielonkę. Udaje się na wszystkich glebach.
Łubin potrzebuje głębokiej orki. Uprawiamy na każdych glebach. Uprawiamy w siewie głównym jak i poplonie na glebach słabych lub przy siewach opóźnionych.
Uprawiamy na glebach puszystych zasobnych w próchnicę, jednak można też uprawiać w kompleksach żytnich.
Nie ma dużych wymagań stanowiskowych i udaje się na lżejszych piaszczystych glebach kompleksu żytniego dobrego i słabego.
Trawa jednoroczna lub dwuletnia nie nadaje się do mieszanek na łąki trwałe. Stosowana bywa w dwuletnich mieszankach z koniczynami oraz w tzw. mieszance gorzowskiej
Uprawiamy na glebach kompleksu pszennego bardzo dobrego i dobrego, żytniego bardzo dobrego. Pamiętajmy gdyż łatwo ulega wyleganiu.
Len jest wdzięczny za dobre stanowisko, np. po burakach, roślinach strączkowych i po zbożach jarych
Zapraszamy do przeglądania naszego bloga na którym publikujemy porady dotyczące pielęgnacji roślin, nowości w naszej ofercie oraz wiele innych ciekawych informacji.